Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստան ժամանած պատվիրակության անդամներ ՖԽՎ Եվրոպայի տարածաշրջանի առաքելության ղեկավար Ժան-Շառլ Լուպերտոն, Ֆրանսիայի պատգամավոր Սոֆի Մետը, Կատալոնիայի պատգամավոր Աուրորա Մադաուլան, Կամերունի պատգամավոր Ջոշուա Օսիհը, ՖԽՎ գլխավոր վարչական քարտուղար Էմանուել Մորին ու ՖԽՎ-ի Եվրոպայի տարածաշրջանի խորհրդական Ֆատմիր Լեչին վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հովհաննես Իգիթյանի, պատվիրակության անդամներ Արման Եղոյանի, Արուսյակ Ջուլհակյանի, Սոնա Ղազարյանի ուղեկցությամբ մայիսի 11-ին այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգեցին Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հյուրերը եղան Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացան 20-րդ դարի արհավիրքը հավաստող վավերագրերին եւ փաստաթղթերին:

11 мая члены прибывшей в Армению делегации во главе с руководителем Европейской миссии ПАФ Жан-Шарлем Луперто депутат французского парламента Софи Метти, депутат Каталонии Аврора Мадаула,  член ПАФ от Камеруна Джошуа Осих, генеральный секретарь администрации ПАФ Эммануэль Мори и советник  Европейской миссии ПАФ  Фатмир Лечи в сопровождении главы делегации НС в ПАФ О.Игитяна и членов делегации А.Егояна, А.Джулакян, С.Казарян посетили мемориал Цицернакаберд.
Делегация возложила цветы к Вечному огню в память жертв Геноцида армян и молчанием почтила память Св.Мучеников.
Гости посетили Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с документами и материалами, подтверждающими злодеяние ХХ в.